Karina Saliga

Septiņi policisti satver zīdaini

Автор:

Oksana Beleckaja

2014.gada 19.augustā pie Rīgas Bāriņtiesas bija pikets, kuru Karinas Saligas atbalstam organizēja Grigorijs Feģkins. Karinai šī gada aprīlī mobilā brigāde, sastāvoša no septiņiem policistiem un diviem sociālajiem darbiniekiem, atņēma divus dēlus Jeliseju un Mateju.

Par iemeslu bērnu izņemšanai no ģimenes kalpoja skolas direktora sūdzība sociālajam dienestam. Kā paskaidroja trīs bērnu māte Karina Saliga, viņas meitai Elizabetei skolā darīja pāri un tēvs aizgāja, lai izskaidrotos. Klases audzinātāja uzskatīja, ka tēvs sarunas gaitā ir viņu emocionāli ietekmējis un pasūdzējās direktorei. Direktore savukārt nolēma tikt skaidrībā ar nevēlamo tēvu un iesniedz par viņu sūdzību sakarā ar precedentu, minot, ka tēvs atļaujoties necieņu pret pedagogu viennozīmīgi ir bīstams bērniem un vajadzētu pārbaudīt, vai mājās nav emocionālas vardarbības.

Pārbaude beidzās ar divu dēlu izņemšanas speciālu operāciju. Iemeslu paskaidroja daudz vēlāk kā ļaunprātīgu atteikšanos sadarboties ar sociāliem dienestiem, tas ir izvairīšanos no pazemojošām psihologu pārbaudēm par vecāku adekvātumu un profesionālo atbilstību (vēstulē, kuru parakstījis pats A.Krasnogolovs, Karīnai tika pārmests, ka viņai trūkstot iemaņas, lai audzinātu bērnus). Vecākus var saprast. Viņi savā pieredzes trūkumā pieņēma, ka tad, ja viņi neizies uz kontaktu ar viņu dzīvē pēkšņi ienākošajiem kontrolētājiem, tie viņus vienkārši liks mierā. Bet tas tā nebija. Neklātienē bez vecāku klātbūtnes bāriņtiesā notika sēde, kurā ierēdņi atņēma vecāku tiesības uz viņu mazgadīgajiem bērniem (mūsdienu valodā sakot, aizgādniecības tiesības).

Pikets Karinas Saligas atbalstamTas arī kalpoja par iemeslu ielauzties vecāku dzīvoklī, kuri bija pilnīgā neziņā. Divus bērnus ievietoja krīzes centrā. Vecākai deviņus gadus vecai meitai Lizai izdevās izbēgt no tāda likteņa, jo viņa tajā laikā nebija mājās. Pēc viņas divi milzeņi no sociālā dienesta brigādes atnāca pēc diviem mēnešiem. Liza palīda zem gultas un atteicās atstāt savu slēpni, paziņojot, ka nekur ar viņiem no mājām prom neies, jo mīl savus vecākus un redz, ka divus brāļus jau ir paņēmuši un neatdod. «Tas nav godīgi!» — viņa kliedz bērnišķīgi tieši un patiesi. Lai cik tas neliktos dīvaini, tas nostrādāja un meiteni atstāja mierā. Tik laipna saruna ar bērnu kļuva iespējama, jo iejaucās ģimenes advokāte, kura cenšas atgriezt bērnus vecākiem. Kā vēlāk noskaidrojās, viņi nevar iet pret bērna skaidri un viennozīmīgi izteiktam viedoklim. Ir jāatzīmē, ka divi izņemtie bērni nevar runāt: Matejam ir tikai gadiņš, Jelisejs nerunā veselības stāvokļa dēļ.

Un tā, bāriņtiesa un sociālais dienests sagādāja bērniem neatgriezenisku zaudējumu, jo vecākais dēls Jelisejs tika izņemts no speciālās internātskolas, kur viņš atradās visu diennakti un saņēma speciālu aprūpi un atradās pedagogu uzmanībā. Mazākais bērns Matejs tika barots ar krūti, tika ar varu izrauts no mātes rokām. Tā rezultātā mātei stresa dēļ izbeidzās piens, bet bērnam attīstījās astma. Vecākiem nepaziņoja, kurā virzienā aizved viņa bērnus. Par to viņi uzzināja tikai pēc dažām dienām. Izņemšanas laikā tēvs bija mājās, bet nekādi nevarēja stāties pretī soda izpildītājiem.

19.augusta pikets tika pieskaņots vecāku lūguma izskatīšanai par aizgādības tiesību atjaunošanu un, attiecīgi, bērnu atgriešanu. Sabiedriskie aktīvisti Šauļus Šeikis, Alla Spriševska, Jeļena Korņetova, Oksana Beļecka, Irina Bobkova, Vlada Griškēviča, Natālija Mihailova un sociāli aktīvie vecāki atnāca atbalstīt Karinu Saligu un izteikt savu protestu pret sociālo dienestu, kuri ļaunprātīgi izmanto savu dienesta stāvokli, kā instrumentu lietojot iebaidīšanu, spiedienu, piespiešanu tā saucamajai «sadarbībai», rupjajām iejaukšanās metodēm ģimenē. Atteikuma gadījumā lietu pārsūta bāriņtiesai.

Sabiedriskā darbiniece Irina Bobkova pašreiz nodarbojas ar rezonanses Lailas Brices lietu. Lailai 27.augustā Londonā norisināsies pret viņas ģimeni vērstā nozieguma legalizēšanas tiesa. Britānijas sociālais dienests cenšas legalizēt viņas meitas zādzību, nododot to adoptēšanai svešā ģimenē. Un tas neskatoties uz Latvijas IeM, Tieslietu ministrijas un pat Latvijas prezidenta Andra Bērziņa iejaukšanos.

19.augusta lasījumā no aizstāvju puses Saligas ģimenes lietā piedalījās ģimenes advokāte, Vecāku Sabiedriskās Kustības «Dzimta» locekļi Jeļena Korņetova un Oksana Beļecka, kā arī bērnu tēva māte, kuru rupjā veidā sēdes vidū izlika aiz durvīm par sašutuma pilnām replikām no vietas. Bērnus ģimenē neatgrieza, izvirzot vecākiem papildus «sadarbības» noteikumus. Un tomēr, pateicoties vecāku aktīviem pretošanās pasākumiem, izdevās panākt konstruktīvu dialogu ar bāriņtiesas pārstāvjiem. Bāriņtiesas puse apsolīja nekavējoties pēc tam, kad vecāki iesniegs pieprasītos dokumentus, sasaukt ārkārtas sēdi bērnu atgriešanai ģimenē.