Raugs iepakojumos

Pirmais solis uz veselību: atteikties no mākslīgā rauga

Автор:

Natalija Golubeva un Arturs Razumovs

Katru dienu lielāka daļa cilvēku lieto maizi, kas līdztekus pamatēdienam jau no senseniem laikiem tiek uzskatīta par īpašu dāvanu un praktiski dzīvu organismu gan Rietumos un Krievzemē, gan Tuvajos un Tālajos Austrumos.

Kā agrāk cepa raudzētu maizi? Populārie zemnieku ieraugi tika gatavoti no rudzu miltiem, salmiem, auzām, miežiem, kviešiem, rūgušpiena, biezpiena sūkalām. Līdz pat mūsdienām attālos laukos ir saglabājušās receptes maizes cepšanai bez mākslīgā rauga. Tieši dabīgi gatavoti ieraugi bagātināja cilvēka organismu ar organiskajām skābēm, vitamīniem, minerālvielām, fermentiem, šķiedrvielām, pektīnvielām un biostimulatoriem.

Bet jau vairākus gadu desmitus maizi cep citādi, izmantojot nevis dabīgi gatavotus ieraugus, bet gan mākslīgo jeb termofilo raugu. Tā pagatavošanas tehnoloģija ir baisa un pretdabīga: mākslīgā rauga ražošanas pamatā ir tā audzēšana šķidrā vidē, apstrāde ar hlorkaļķi, ieraudzēšana ar sērpaskābi utt.

Veikalos nopērkamais raugs vienmēr mūsos ir izsauci tādu kā nepatiku un atturību. Acīmredzot, par iemeslu tam ir rauga «brīnišķīgais» sastāvs, kurš pilnā mērā ir atspoguļots standartu sarakstā GOST 171-81 kā «Presētais maizes raugs». Turpinājumā dažas tā sastāvdaļas: tehniskais amonija sulfāts, attīrīts sērskābes amonijs, tehniskais B markas ūdens amonjaks (rūpniecības vajadzībām), termiskā fosforskābe, tehniskā (uzlabotā) vai akumulatoros lietojamā sērskābe, mikromēslojums PSRS dienvidu rajoniem utt.

Var secināt, ka maizes raugs — ir viltīgs un mākslīgs dabīgā ierauga aizstājējs. Tajā ir milzīgs daudzums dažādu pārtikas piedevu, kuras traucē normālu organisma darbību. Tās veicina organismā pastiprinātus rūgšanas procesus, grauj organisma imūnsistēmas darbību un, pazeminot imunitāti, veicina slimību rašanos un pāragru novecošanos.

Veikalos nopērkamā maize, kas izcepta lietojot maizes raugu, jau trešajā dienā pārklājas ar zaļu vai melnu pelējumu, savukārt, dabīgi raudzēta maize var stāvēt vairāk kā nedēļu. Tā kļūst tikai cietāka, nobriedušāka, bet nekādi bīstami sēnīšu dalīšanās procesi nenotiek.

Visas ierauga sastāvdaļas ir dabīgas izcelsmes — mīkla rūgst, pateicoties apiņiem, rozīnēm, pievienojot dabīgo cukuru vai medu, balto un sarkano iesalu.

Lapsa apēda KolobokuNenoliedzami, ka dabīgie produkti cilvēka organismam ir daudz vairāk piemēroti. Viens no soļiem, lai uzlabotu veselību, ir atsākt cept maizi, izmantojot raugu, kas atrodams dabā - apiņos, iesalā. Maize, kas cepta izmantojot apiņu ieraugu, satur visas neaizstājamās aminoskābes, ogļhidrātus, šķiedrvielas, vitamīnus B1, B7 un PP vitamīnu, tādas minerālvielas kā nātriju, kāliju, fosforu, dzelzi, kalciju, kā arī mikroelementus: zeltu, kobaltu, varu, kuri piedalās unikālo elpošanas fermentu veidošanā.

Ne jau velti maizes labības vārpas dēvē par zelta vārpām. Ar apiņu ieraugu cepta maize veicina gremošanas sulu izdalīšanos, proti, aktivizē fermentu un citu pilnvērtīgam gremošanas procesam nepieciešamo vielu izdalīšanos no aizkuņģa dziedzera, aknām un žults, kas nepieciešamas, lai uzlabotu zarnu motoriku. Cilvēks, kas ēd tādu maizi, piepildās ar enerģiju, pārstāj slimot ar saaukstēšanās slimībām, viņam uzlabojas stāja un atjaunojas imunitāte.

Pievēršot uzmanību maizes sastāvam, var pamanīt, ka mūsdienās ir maizes cepēji, kuri atsākuši cept maizi, izmantojot iesalu. Šada maize ir daudz garšīgāka, organismam to vieglāk pārstrādāt, tā ir aromātiskāka.

Cieniet sevi un savu organismu — pērciet maizi, kuras cepšanai nav lietots raugs vai arī cepiet maizi paši, lietojot iesalu! Tas nemaz nav tik sarežģīti! Daudzi aizbildinās ar slinkumu, laika trūkumu, ar domu «kam man pilsētniekam vajadzīgas šīs pagātnes paliekas» vai arī «visapkārt viss jau tāpat ir tik ļoti mākslīgs, viena lieta vairāk vai mazāk, kāda tam nozīme» un tamlīdzīgiem attaisnojumiem, lai nebūtu jārūpējas par savas veselības saglabāšanu. Šādos gadījumos ir tikai viens kritērijs — vai cilvēks grib labāk justies? Ja atbilde ir «jā», tad nekādas atrunas nestāsies viņam ceļā, bet ja cilvēks ir pieradis peldēt pa straumi un ir atdevis savu veselību svešās rokās, tad banālais «ai, aizmirsu — aiz pieraduma nopirku — tie visi ir sīkumi» pavadīs viņu visu mūžu. Un ne tikai šajā jautājumā, bet visos.

Mēs jau sen nelietojam balto maizi, ņemot vērā rauga un miltu sliktās kvalitātes ietekmi. Vairākus gadus mēs paši cepam ar iesalu raudzētu maizi (dažreiz arī balto). Der piebilst no personiskās pieredzes, ka atšķirība ir milzīga — kaut kas mākslīgs no veikala vai pašcepts brīnums ar dažādām piedevām, pēc savas gaumes — ar burkāniem, ķirbi, saulespuķu sēkliņām un klijām, ar rozīnēm un riekstiem! Tādai maizei būtu jāatrodas goda vietā uz galda, to ir patīkami baudīt, tā uzlabo veselību un ģimenes atmosfēru, tāpat kā viss tas, kas ir pašu rokām gatavots, no dabīgiem produktiem un ar mīlestību.

Esiet veseli!