Municipālās policijas automašīna pie tirdzniecības centra «Alfa»

T/C Alfa sūta policiju pret ģimenes aizstāvjiem

Автор:

«Dzimta»

Parakstu vākšana Mežciemā un Juglā

Šī gada 24. novembrī parakstu vākšana pret homoseksuālo propogandu bērnu vidū notika pie Rīgas 7.slimnīcas «Gaiļezers». «Mobolajam štābam» nācās pieparkoties pie veikala »Beta», kas atrodas pretīm 7.slimnīcai pāri ielai, šī iemesla dēļ daudzi cilvēki tikai ar grūtībām varēja mūs atrast. Parakstu vākšana šajā pirmdienā notika neticami mierīgi — ģimenes aizstāvju brīvprātīgiem netika nekāda īpaša uzmanība ne no policijas puses, kura patrulēja apkārtni, ne no veika «Beta» apsardzes, ne no citiem. Taču visi piedzīvojumi notika nākošajā dienā, kad 25.novembrī tika vākti paraksti pie T/C «ALFA» , kur 4 stundu laikā tika savākti 135 paraksti.

Kā parasti mikroautbuss ar notāru ieradās nozīmētā vietā 15:00. Brīvprātīgie aplīmēja mikroautobusu ar informatīviem plakātiem, par to, ka šeit ir iespējams parakstīties par referendumu par grozījumiem Bērnu aizsardzības likumā pret homoseksuālo propogandu bērnu skolas un pirmsskolas izglītības iestādēs. Kā zināms šī iniciatīva tika oficiāli reģistrēta Latvijas Republikas Centrālājā vēlēšanu komisijā (turpmāk CVK). Kā parasti mikroautobusa tuvumā staigāja daži brīvprātīgie, kuri bija gatavi norādīt cilvēkiem kur tieši stāv parakstu vākšnas busiņš ar notāru un atbildēt uz jautājumiem par referendumu.

Kā iepriekš tika noskaidrots CVK komisijā, tautas parakstu vākšanai nevajag speciālās vienošanās, atļaujas un tas nav nekāds pārkāpums. Tomēr, lai izvairītos no nevajadzīgiem konfliktiem viens no brīvprātīgiem jau iepriekš piegāja pie T/C «Alfa» informatīvā stenda un informēja T/C «Alfa» darbiniekus par to, ka autostāvvietā pēc tautas iniciatīves (bez piķetiem, mītiņiem, gajieniem utt) — vienkārši tiek vākti paraksti. T/C «Alfas» informācijas darbinieki piefiksēja šo informāciju, izrādīja dziļu sapratni un neizteica organizācijas «Dzimta» aktīvistiem nekādu pretenziju.

Drīz pēc parakstu vākšanas uzsākšanas, veikala vadība atsūtīja veikala apsardzi pie «mobilā parakstu vākšanas štāba» ar lūgumu aiziet no šīs vietas. Ir vērts pieminēt, ka tā nav pirmā reize, kad veikalu apsardze vai pat policija nāk ar pretenzijām, domājot, ka tur notiek kaut kas pretlikumīgs, taču vienmēr bija panākta vienošanās ar sapratni par radušos situaciju un valsts likumu, jo tautas parakstu vākšanai nevajag speciālās vienošanās, atļaujas un tas nav nekāds pārkāpums. Pie tam, šajā dienā ļoti daudzi cilvēki nāca speciāli uz šo vietu, lai parakstītos un pie notāra praktiski visu laiku bija rinda. Arī šo reiz pie t/c «Alfa», viss likās panākts miera ceļā, jo pēc neilgas mierīgas sarunas t/c «Alfas» apsardze saprata, ka neko pretlikumīgu mēs nedaram un neuzrādot vairs ne uz vienu pretenziju, mierīgi aizgāja..

Bet "laime" turpinājās neilgi, ap 17:00 ieradās pašvaldības policija, atkal pieprasot atstāt autostāvvietu. Policija nespēja norādīt uz konkrētu likuma pantu, kurš, pēc viņu domām, tika pārkāpts, un tāpēc aktīvisti un notārs atteicās atstāt autostāvvietu — jo tie bija sabiedriskajā vietā, apkārt staigāja cilvēki, stāvēja mašīnas, bet pati parakstu vākšana nevienam netraucēja. Turklāt, pie "notār-busa" pastāvīgi veidojas neliela rinda pilsoņu, kuri vēlējās parakstīties, lai paustu savu LV pilsoņa gribu.

Neskatoties uz aktīvistu nepiekrišanu, policija sastādija protokolu par nesankcionētu piketu, kas ir pretēji veselajam saprātam, jo cilvēki paši nāca, lai apliecinātu savu parakstu. Nebija ne piketa ne aģitācijas — vienkārši cilvēki tika informēti kur atrodas notārs un tika veikta standarta parakstu apliecināšanas procedūra. Ja sekot policijas loģikai, tad katru, kurš atnāca pie notara apliecināt savu parakstu, var nosaukt par piķetētāju. Bez tā, netika pārkāpts neviens Latvijas Republikas likuma pants!

Neskatoties uz protokola sastādīšanu, kas turklāt notika visu cilvēku acu priekšā, ar vien vairāk un vairāk cilvēku nāca tiēši tam dēļ, lai parakstītos par izmaiņām «Bērnu aizsardzības likumā».

Ar pārkāpuma protokola sastādīšanu piedzīvojumi šajā vakarā nebeidzās. Burtiski 15 minūtes pirms «mobilā štāba» darba beigšanas, atkal tuvumā pārādijās tā pati policijas vienība, kura nesaprotamu iemeslu dēļ ilgu laiku sēdēja mašīnā, laikam — kā toreiz izteicās viens no aculieciniekim «visdrīzāk mēģināja izdomāt neeksistējošo likuma pantu, dēļ kura varētu aizdīt parakstu vākšanas brīvprātīgos». Visdrīzāk, pēc tam, kad izdomātais iemesls beidzot bija atrasts, policijas vienība piebrauca tuvāk, pieparkojot mašīnu aizliegtajā vietā (protams bez bākuguņiem). Pienākot pie mums, bez kādiem paskaidrojumiem viņi teica, ka mums nekavējoties ir jābeidz parakstu vākšana. No mūsu puses tika uzdots dabīgs jautājums: «Uz kāda Latvijas Republikas likuma pamata mums to ir jādara? Kurš Latvija Republikas likuma pants liedz parakstu vākšanu sabiedriskajā vietā?»

Paliekot agresīvi no dusmām, saniknotie policisti visu laiku skandināja vienu un to pašu frāzi: «Jūs nedrīkstat šeit stāvēt, jo jums jāsaņem atļauja no veikala, kuru veikals savu kārt varētu saņemt no Rigas Domes». Policistu kungi aizmirsa, ka zeme pie veikala neatrodas Rīgas Domes darbības laukā, tāpēc arī Rīgas Dome nevarētu šādu atļauju dot. Taču CVK komisija skaidri un gaiši paskaidroja, ka parakstu vākšanai pēc tautas iniciatīves nav vajadzīga speciālā atļaja un to var veikt jebkurā sabiedriskajā vietā. Kad problēma miera diskusiju ceļā par LR likumu ievērošnau/pārkapumu iegāja strupceļā, policisti ķērās pie agresīvās savas varas izmantošanas ar šādu argumentu: «Jūs pretojaties policijai. Un, ja jūs tūdaļ pat nepametīsiet šo stāvlaukumu, mēs jūs aizturēsim par pretošanos valst varai…» (bez komentāriem) Tajā pašā laikā policiju nemaz nemulsinaja pilsoņi, kuri stāvējā rindā, lai parakstītos.

Jāatzīmē, ka par Latvijas Republikas Krimināllikuma 90. panta neievērošanu draud sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pat 1 gadam!

Šis LR likuma pants skan sekojoši:

«90.pants. Kavēšana realizēt vēlēšanu tiesības, tiesības piedalīties likuma ierosināšanā, tautas nobalsošanas ierosināšanā, tautas nobalsošanā un Eiropas pilsoņu iniciatīvas atbalstīšanā

  1. Par apzinātu kavēšanu personai brīvi piedalīties saskaņā ar Latvijas Republikas likumiem rīkotajā parakstu vākšanā likuma vai tautas nobalsošanas ierosināšanai vai Eiropas pilsoņu iniciatīvas atbalstīšanai, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā, —
    soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu».

Galu galā, zem agresīva un draudoša policistu varas spiediena, tautas gribas aktīvistiem nācās pārvietot automašīnu ar notāru uz blakus esošo autostāvvietu, kura nepieder T/C «Alfa» un ak! Notika brīnums — jaunajā vietā parakstu vākšana pēc tautas iniciatīvas pārstāja būt par «nesankcionētu piketu», kā to dēvēja policisti sastādītajā «pārkāpuma» protokolā. Un vispār, policija zaudēja jebkādu interesi pret notāra mikrobusiņu ar brīvprātītgem un cilvēkiem, kuri vēlējās pauzt savu gribu ar parakstu. No šī brīža palika skaidrs, ka dotā policijas vienība ne tikai nezin likumus, bet arī pilda «kādas personas» konkrētu uzdevumu.

No tā var secināt, ka «mobilais štābs» bija nelūgtais viesis tirdzniecības cetra «ALFA» administrācijai.

Neskatoties uz to, ka jauno «mobilā štāba» atrasšanās vietu cilvēkiem bija grūti pamanīt, tomēr notār-busiņš ar brīvprātīgiem strādāja, pieņemot visus pilsoņu parakstus līdz pēdējam brīdim. Pateicamies ikvienam, kas parakstijās!