Otrais solis uz veselību: kāda zobu pasta?
Iespējams, lieks fluors — tas ir vēl viens piliens, kurš asina cilvēces akmeni, pakāpeniski pārvēršot to par vājas gribas un apātisku radījumu kaudzīti.
Zobu veselības nozīmīgumu un to stāvokļa ietekmi uz vispārējo veselības stāvokli cilvēki saprata jau no seniem laikiem, īpaši svarīgi tas bija periodos, kad spēcīgi zobi spēlēja ne pēdējo lomu izdzīvošanas jautājumos. Turklāt visām skaistulēm un brašajiem puišiem, kuri aprakstīti folklorā, bija pērļu zobi, kas papildus runāja par viņu labo veselību un jaunību.
Tā kā veseli zobi — visa organisma veiksmīgas pašsajūtas garantija, parunāsim par ikdienas procesu, kuru gadu no gada dara lielākā daļa cilvēku uz mūsu planētas — par zobu tīrīšanu. Kādai zobu pastai uzticēt šo svarīgo lietu? Tai, kuru reklamē baltzobaini stomatologi no televīzijas ekrāniem? Tai, kuras dizains ir pievilcīgs? Vai nopirkt pašu dārgāko?
Patiesībā vislabāk iegādāties to, kuras sastāvā nav fluors.
Faktiski fluors mikrodozās labvēlīgi ietekmē tauku un ogļhidrātu apmaiņu, piedalās zobu un kaulu veidošanā. Tomēr jāatceras, ka tas pats fluors ir otrās bīstamības pakāpes ķīmiskais elements. «Fluoros» tulkojumā no grieķu valodas nozīmē «postošais». Būdams lielā daudzumā zobu pastās, tas rada nopietnu kaitējumu organismam — rodas fosforkalcija apmaiņas nelīdzsvarotība, kas noved pie kaulaudu un saistaudu aparāta mineralizācijas traucējumiem.
Kas tā ir par ķīmisko vielu?
Nātrija fluorīds (sodium fluoride) — neorganiska balta kristāliska viela. Tiek izmantota mutes dobuma kopšanai kā antibakteriāls un emalju nostiprinošs līdzeklis. Fluora liela koncentrācija (vai bieža produktu, šķidrumu un tamlīdzīgu produktu, kas satur fluoru, lietošana) var izsaukt zobu fluorozi, kas var novest pie zobu zaudēšanas. Tiek izmantots dažādās ķīmiskās rūpniecības nozarēs — sintēzē un metalurģijā. Atzīmēts ar norādi «bīstams».
Nātrija fluorīds var novest pie nāvējoša iznākuma, ja to ieelpot vai norīt. Pirmie saindēšanās simptomi — slikta dūša, vemšana, caureja un vājums. Vēlāk — centrālās nervu sistēmas un sirds asinsvadu sistēmas traucējumi, nāve.
Traucē elpošanas sistēmu, sirdi, kaulus, asinsvadu sistēmu, centrālo nervu sistēmu un aknas. Kairina ādu, acis un elpceļus. Kairinājums var neiestāties uzreiz. Aptuvenā nāvējošā doza cilvēkam, kura svars 70 kg — 5—10 grami. Kontaktā ar ādu rada karinājumu, apsārtumu, sāpes. Šķīdumi - kodīgi. Sekas var neparādīties uzreiz.
Pieaugušam cilvēkam šo elementu nepieciešams — 2—3 mg diennaktī. Turklāt vienu trešdaļu fluora cilvēks saņem ar ēdienu un divas — ar ūdeni. Bez ūdens, fluora dabīgie avoti — zivis, āboli, tēja. Tas nozīmē organismam dabīgu un veselīgu fluora devu cilvēks saņem bez zobu pastas piedalīšanās.
Tāda, lūk, lieta šis fluors!
Visuresošā reklāma stāsta, ka zobu pastas ar fluoru atnes nenovērtējamu labumu, bagātinot ar fluoru zobu emalju, saglabājot mūsu zobus veselus un skaistus. Mēs jau noskaidrojām, ka patiesībā ne viss ir tik gludi.
Vairākus gadu desmitus vadošie zinātnieki runāja par fluora veselīgumu, tika īstenota zobu pastu ar fluoru propaganda, ūdens fluorizēšana tika rekomendēta un tika izmantota visur. Sešdesmitajos gados Amerikas piemēram par ūdens fluorizēšanu sekoja daudzas citas valstis. Bet, kad divdesmit gadus atpakaļ atklājās šādu darbību «blakusefekti», šo valstu vairākums no tādiem eksperimentiem ar saviem pilsoņiem atteicās. Vācijā, piemēram, ūdens fluorizēšana vispār ir aizliegta.
Fluors neizvadās no organisma ātri, bet uzkrājas kaulos un zobos. Nesen arī tika atklāts, ka tas uzkrājas vēl intensīvāk čiekurveida dziedzerī, kas atrodas smadzeņu vidū. Tieši šī smadzeņu daļa atbild par pārāko intuīciju un pārākajām spējām, par kurām daudzi cilvēki, diemžēl zina tikai no fantastikas filmām.
Čiekurveida dziedzera neitralizāciju tīri teorētiski var īstenot ļoti spēcīgas fluora iedarbības uz to rezultātā, tas it kā betonējas.
Čiekurveida dziedzeris regulē melatonīna izdalīšanos — «jaunības» hormona, kurš palīdz regulēt pubertitātes, kā arī garīgā brieduma sasniegšanu. Savukārt melatonīnu izstrādā čiekurveida dziedzeris no serotonīna — vielas, kas viennozīmīgi saistīta ar cilvēka augstāko domāšanas funkciju.
Vairāk nekā 30 pētījumi ar dzīvniekiem parādīja, ka fluorīds — tas ir neirotoksīns, kurš pasliktina kognitīvās spējas (valodas apguvi, runu, domāšanas spēju) un atmiņu. Vēl čiekurveida dziedzeris atbild par imunitāti — darbojoties pareizi, tas pasargā ķermeni no kaitīgiem efektiem, kurus brīvie radikāļi atstāj uz smadzenēm. Fluors savukārt bloķē tā darbību.
Iespējams, lieks fluors — tas ir vēl viens piliens, kurš asina cilvēces akmeni, pakāpeniski pārvēršot to par vājas gribas un apātisku radījumu kaudzīti.
Vai tas ir tā vai nē — izvēlieties pastas rūpīgāk un esiet veseli!