Pikets Lailas Brices atbalstam

Pikets Lailas Brices atbalstam

Автор:

Arturs Jefimovs

2014.gada 30.jūlijā plkst. 11:00 pie Lielbritānijas vēstniecības Latvijā notika pikets, lai atbalstītu Lailu Brici un viņas meitu Katerīnu, kuru pirms četriem gadiem mātei atņēma Latvijas «Bāriņtiesai» līdzvērtīga organizācija Anglijā, Londonas apgabala Mertonas sociālais dienests. Nedaudz vēlāk, plkst. 13:00 notika vēl viens pikets — pie Latvijas Ārlietu ministrijas ēkas.

Abus piketus rīkoja privātpersonas. «Šīs ir miermīlīgas akcijas, kuras parāda, ka sabiedrība seko līdzi Katjas lietai, ka mēs lūdzam Latviju visiem līdzekļiem aizsargāt bērnu un atgriezt viņu mātei Latvijā»,— saka piketa organizētāji.

Laila Brice (Lielbritānijā pazīstama kā Laila Brais — angliskās izrunas dēļ) — divu bērnu māte, ir pazīstama latviešu žurnāliste. 2008. gadā viņa aizbrauca uz Lielbritāniju, lai mēģinātu realizēt savas radošās idejas, kur arī kļuva par vietējo juvenāļu upuri. Vecākā Lailas meita Maija — ir pieaugusi patstāvīga personība, kas principā pierāda Lailas pedagoģiskās dotības bērna audzināšanā.

Viņas jaunākā meita Katerīna jau četrus gadus atrodas to cilvēku rokās, kas vardarbīgi, uz izdomāta iemesla pamata atņema viņu mātei. Savukārt, Laila bez panākumiem cenšas panākt taisnīgumu. Šajā laikā viņai ir izdevies iegūt virkni atbalstītāju, kuri dažādos veidos palīdz sasniegt Lailai viņas mērķi. Viņu vidū ir gan tiesībsargi, gan vienkārši cilvēki, kuri piedalās piketos un izplata informāciju sociālajos tīklos. Ievērības cienīgs ir fakts, ka Lailas Brices juvenālā lieta piesaista ne tikai Latvijas iedzīvotāju un viņas Lielbritānijā dzīvojošo paziņu uzmanību, bet arī tās starptautiskās sabiedrības uzmanību, kas iestājas par cilvēktiesībām. Par to liecina liels skaits dažādu materiālu, kas atrodami internetā — gan videosižeti, gan intervijas, kurus uzņēmuši dažādi korespondenti.

Nesenās piketu sērijas rezultātā, kas notika pie Rīgas domes un Prezidenta pils, pie cilvēkiem, kuri bija sapulcējušies, iznāca Latvijas prezidents Andris Bērziņš. Viņš pauda piketētājiem savu sapratni un apsolīja sniegt visu iespējamo palīdzību, lai panāktu taisnīgumu. Praktiskais rezultāts tam visam bija sekojošs — tika nozīmētas konsultācijas ar prezidenta padomnieku juridiskajos jautājumos Reini Bērziņu.

Reinis Bērziņš ir pazīstams antijuvenālajās aprindās, jo bieži tiek prezidenta norīkots, lai palīdzētu atrisināt šādas situācijas, kurās ir iesaistīta tā saucamā bāriņtiesa. Tomēr konkrētajā gadījumā runa ir par starptautisku lietu. Pēc britu eksperta, kurš palīdz Lailai, vārdiem tā vēl nav bijis, ka kādas citas valsts pirmā persona iejaucas britu juvenāļu lietā.

Konsultācija ar prezidenta padomnieku ilga pusotru stundu un pakāpeniski pārauga no ieturēti-lakoniskas uz nokaitēti-emocionālu. Padomnieks pauda dziļas bažas par to, kas bija noticis, un teica, ka Laila nebūt nav vienīgā, kura sūdzas viņam par juvenālajām nelikumībām.

Vecāku Sabiedriskā Kustība «Dzimta» ir pārliecināta, ka norūpējusies sabiedrība arī turpmāk uzmanīgi sekos tam, kas īsti notiks pēc prezidenta iejaukšanās šajā lietā.